Jak wypalać elementy przy pomocy plazmy?

Cięcie blach plazmą staje się coraz bardziej popularną metodą obróbki materiałów. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie szybko i precyzyjnie obrobić metal dokładnie tak, jak chcemy. Plazmą nazwać możemy materię przypominającą gaz, potocznie zwaną czwartym stanem skupienia. Plazma używana do cięcia za pomocą łuku plazmowego topi i wyrzuca metal ze szczeliny, dzięki czemu każde cięcie jest dokładne i nie musimy obawiać się o żadne niedoskonałości. Warto poznać bliżej proces wypalania materiałów plazmą, dlatego przybliżymy go w niniejszym wpisie.

Proces cięcia plazmą

Istnieje kilka technik, które umożliwiają cięcie metalu za pomocą plazmy. Cięcie standardowe za pomocą plazmy to cięcie od krawędzi do krawędzi. W cięciu szablonowym rozpoczyna się od środka, by następnie wykonać cięcie zgodnie z ustalonym schematem i tym samy otrzymać dokładnie taki efekt, na jakim nam zależy. Pamiętać przy tym należy, że odpowiednio przygotowany materiał musi być wcześniej dokładnie oczyszczony, gdyż wszelkie pozostałości farby negatywnie wpływają na jakość krawędzi cięcia. Możliwe jest także cięcie plazmą, które umożliwia nam na uzyskanie krawędzi innej niż prosta, standardowa oraz cięcie kilku blach jednocześnie co znacznie przyspieszy proces wykonania projektu. Przy obecnym stanie techniki zautomatyzowanie całego procesu dzięki instalacji CNC jest w pełni wykonalne, co znacznie usprawnia wykonywanie wielu projektów przy zachowaniu najwyższej jakości. Plazmowanie ma wiele zalet, dlatego też jest często wykorzystywane. Plusem tej techniki jest jej szybkość, a także nieduże koszty zakupu i eksploatacji maszyny. Możliwe jest również zautomatyzowanie całego procesu i praca urządzeniem pod wieloma kątami.

Co można ciąć plazmą?

Plazma dzięki swoim właściwościom nadaje się nawet do cięcia grubych blach. Plazmą można obrabiać materiały przewodzące prąd, czyli na przykład aluminium, stal czarną i stal nierdzewną. Warto zaznaczyć, że wykorzystując cięcie plazmowe, nie musimy wcześniej oczyszczać powierzchni, ponieważ poradzi sobie z zabrudzeniami, rdzą czy też resztkami farby. Plazmą wycinać można również wiele różnych obiektów. Mogą być to zarówno elementy konstrukcji stalowych i maszyn, jak i narzędzia, części mebli czy też balustrady. Cięcie plazmowe umożliwia nam wycinanie niemalże dowolnego kształtu przy zachowaniu ogromnej precyzji. A co jeśli potrzebujemy wyciąć własny projekt na zamówienie? W takiej sytuacji możliwe jest dostosowanie parametrów maszyny zgodnie z dostarczonymi przez nas projektami technicznymi.