10 lipca 2018

Śrutowanie

Tak jak piaskowanie jest to proces technologiczny polegający na oczyszczaniu powierzchni strumieniem sprężonego powietrza z materiałem ściernym, co pozwala usunąć lakier, rdze i inne zanieczyszczenia przed dalszą obróbką elementów. Podczas procesu śrutowania wykorzystywane są drobinki stalowe. Posiadają one większą energię niż ścierniwa wykorzystywane do piaskowania, dzięki czemu znacznie szybciej oczyszczają powierzchnię.

Dzięki niemu możliwe jest przygotowanie wszelkich elementów konstrukcyjnych wykonanych z metalu, stali czy drewna, murów oraz nawierzchni do dalszych czynności, takich jak m.in. malowanie czy lakierowanie. Poprzez wyrzucany materiał czyszczący, możliwe jest pozbycie się osadów, rdzy, czy pozostałości farb, zarówno z małych jak i dużych elementów. Oczyszczane mogą być np. śruby czy części samochodowe oraz stalowe elementy konstrukcyjne, samolotowe i kolejowe.

Dodatkowo, proces ten znacznie wzmacnia elementy oczyszczane, a pokrycie ich odpowiednią powłoką znacznie dłużej chroni je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz korodowaniem. Dzięki temu, pozostają w dobrej kondycji przez długie lata.

Zalety piaskowania i śrutowania

Obie metody przynoszą wiele korzyści. Do głównych zalet wspomnianych procesów, można zaliczyć m.in.:

  • kompletne pozbycie się zanieczyszczeń z elementów wykonanych z różnorodnych materiałów,
  • brak uszkodzeń powierzchni oczyszczanej, dzięki małej ingerencji w strukturę materiału,
  • praktycznie bezpośrednio po wykonaniu śrutowania, możliwe jest wykonywanie innych czynności, takich jak malowanie czy lakierowanie,
  • lepsza przyczepność nakładanych substancji.

Należy pamiętać, że śrutowanie powinno być w specjalnych pomieszczeniach, zwanych komorami. Dzięki nim, możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, zmniejszenie przedostających się do atmosfery zanieczyszczeń oraz “odzyskanie” materiału używanego do przeprowadzenia procesu. Firma Rewox gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług, z uwzględnieniem wszelkich warunków bezpieczeństwa, na terenie województwa śląskiego, w tym Katowic i Mysłowic.