10 lipca 2018

Malowanie proszkowe — wytrzymałość i ekologia

Malowanie proszkowe jest procesem nakładania cząsteczek lakieru poprzez ich naelektryzowanie. Zapewniamy wysoką wytrzymałość powłoki proszkowej oraz brak szkodliwych skutków dla środowiska. Zapraszamy!

Jak przebiega lakierowanie proszkowe?

Do lakierowania proszkowego wykorzystujemy dwie techniki:

• elektrostatyczną (korona), gdzie do ładowania wykorzystuje się prąd elektryczny o wysokim napięciu,

• elektrokinetyczną (tribo), gdzie cząsteczki proszku są ładowane poprzez tarcie.

Następnie elementy umieszczamy w suszarce komorowej, gdzie pod wpływem temperatury lakier ulega stopieniu i polimeryzacji. Farby proszkowe nie zawierają rozpuszczalników ani rozcieńczalników, dzięki temu powłoka uzyskuje pełną twardość od razu po ostygnięciu. Pozwala to na znacznie szybsze lakierowanie, w porównaniu z metodami wodorozcieńczalnymi.

Ekologia

Ze względu brak rozpuszczalników i rozcieńczalników farby proszkowe są ekologiczne. Wykorzystujemy niemal 100% farby. Aby osiągnąć taki efekt, stosujemy odpowiednie układy wentylacji oraz obieg zamknięty proszku.

Zalety malowania proszkowego

Powłoka proszkowa jest znacznie twardsza niż ta uzyskana przy tradycyjnym lakierowaniu. Odpowiednio przygotowany materiał z optymalnymi właściwościami powłok uzyskuje klasę korozyjności do C5M (morska). Pozwala to zabezpieczyć elementy znajdujące się na obszarach przybrzeżnych oraz oddalonych w głąb morza (o wysokim zasoleniu).

Zdecydowaną zaletą lakierowania proszkowego jest krótki czas wymagany do pełnego utwardzenia powłoki. Wystarczy, że elementy opuszczą suszarkę komorową i ostygną do temperatury pokojowej. Przy niedużej grubości materiału trwa to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Szeroka gama produktów pozwala osiągnąć wiele wersji wykończenia. Biorąc pod uwagę stopień połysku, proponujemy lakiery:

• supermatowe,

• matowe,

• półmatowe,

• satynowe,

• połyskowe.

Strukturę lakieru można wybrać od wersji drobnej (przypomina delikatny papier ścierny), poprzez średnią i grubą (dającą efekt skórki pomarańczy), kończąc na wykończeniu w stylu skóry krokodyla i efektach dwukolorowych (antycznych/młotkowych).

Wykonujemy malowanie proszkowe elementów o masie do 1,5 t oraz wymiarach maksymalnych do 1,8 x 1,8 x 4 m. Lakierowanie prowadzimy na dwóch oddziałach – w Sosnowcu przy ul. Wojska Polskiego 25b oraz w Mysłowicach przy ulicy Fabrycznej 7D. Każdy z oddziałów jest wyposażony w wózek widłowy. Łącznie mamy 6 kabin lakierniczych oraz 3 suszarki komorowe.