Na czym polega śrutowanie?

Śrutowanie jest metodą oczyszczania metalowych powierzchni. Proces ten usuwa zanieczyszczenia i pozwala przygotować powierzchnię do dalszej obróbki. Wyjaśniamy co warto wiedzieć o tej metodzie, korzyściach oraz możliwościach jej zastosowania. Zachęcamy do lektury!

Co to jest śrutowanie? Jakie są zalety tej metody?

Można przyjąć, że śrutowanie jest odmianą proszkowania, a więc metody polegającej na oczyszczaniu powierzchni materiałem ściernym (piaskiem) w strumieniu sprężonego powietrza. Nazwa śrutowanie pochodzi od specjalnego śrutu, którymi czyści się metal. Istotne jest, że rezultat śrutowania jest uzależniony od rodzaju wykorzystanego materiału czyszczącego. Mogą to być szklane kulki, korund, a nawet lód lub zmielone skorupy orzechów.

Co ważne, metodą tą nie tylko usuwa się zanieczyszczenia, ale także wzmacnia i poleruje powierzchnię. W rezultacie otrzymuje się czysty i gładki materiał, gotowy do dalszych prac, takich jak malowanie proszkowe lub lakierowanie. Odpowiednie przygotowanie powierzchni zapewnia lepszą przyczepność substancjom stosowanym w dalszych czynnościach obróbczych. Takie efekty uzyskuje się bez ingerowania w strukturę oczyszczanego materiału. Dalsza obróbka metalu może mieć miejsce bezzwłocznie po śrutowaniu.

Czynność powinna odbywać się w specjalnym pomieszczeniu – komorze, która umożliwia odzyskanie zastosowanego materiału ściernego, a jednocześnie zmniejszy ilość zanieczyszczeń. Śrutowanie można przeprowadzać na sucho lub mokro. Druga z wymienionych opcji minimalizuje pyły szkodliwe dla pracowników firm zajmujących się śrutowaniem.

Zastosowanie śrutowania

Metoda jest wykorzystywana przez przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu. Stosuje się ją w branży metalowej, zwłaszcza motoryzacyjnej, konstrukcyjnej i odlewniczej. Śrutowaniem oczyszcza się stalowe konstrukcje, ale także karoserie i felgi samochodowe. Metoda pozwala usunąć warstwy starej farby i zanieczyszczenia różnego typu, w tym powodujące korozję. Pokrycie oczyszczonej powierzchni odpowiednią powłoką wydłuży jej żywotność.