Cięcie stali plazmą CNC. Przebieg procesu

Najczęściej proces ten przeprowadza się na produktach wykonanych ze stali lub aluminium. Nasze urządzenie stworzone jest przede wszystkim do cięcia blach. Materiał jaki możemy ciąć można rozdzielić na stal czarną oraz stal nierdzewną i aluminium.

To najpopularniejszy sposób wykonywania cięcia termicznego stali, a zarazem jest jednym z bardziej wydajnych i stabilnych procesów nastawionych na obróbkę. Na czym polega cięcie stali plazmą CNC? Jak przebiega ten proces?

Cięcie stali plazmą CNC – krok po kroku

Przebieg procesu cięcia plazmą od przyjęcia zlecenia do jego wykonania jest następujący:

  1. Projekt elementów wykonany w oprogramowaniu CAD (zazwyczaj takie pliki dostarcza klient).
  2. Jeśli klient dostarcza pliki, weryfikowane są one pod względem poprawności.
  3. Nesting, czyli rozłożenie na wirtualnym arkuszu blachy elementów w taki sposób, aby zużyć jak najmniej blachy, co pozwala na obniżenie kosztów produkcji dla klienta. Mamy nowoczesny algorytm, który sam rozkłada elementy na różne sposoby, sprawdzając, który z nich będzie najbardziej korzystny. Po czym program generuje raport z wyceną poszczególnych elementów oraz całości zlecenia.
  4. Generowanie ścieżki narzędzia. W zależności od mocy dyszy oraz grubości blachy, szczelina cięcia może mieć różną szerokość. Program automatycznie dopasowuje drogę dyszy, aby element miał prawidłowe
  5. Konfiguracja maszyny – czyli założenie zestawu składającego się z odpowiedniej dyszy, elektrody tworzącej iskrę oraz pierścienia, który powoduje zawirowanie powietrza (stabilizuje ono łuk elektryczny).
  6. Uruchomienie procesu cięcia oraz jego nadzór (jeśli w czasie długotrwałego cięcia dysza ulegnie zużyciu, należy ją  wymienić,  aby  jakość  wycinanych  elementów  była  najwyższa).
  7. Stygnięcie elementów –  jeśli jest to wymagane.
  8. Pakowanie  elementów  dla  klienta.

Dlaczego warto stosować tę metodę cięcia?

Cięcie plazmą CNC to niezwykle szybka, a zarazem precyzyjna metoda cięcia. Przez to, że jest w pełni zautomatyzowana – wykorzystuje nowoczesne systemy maszynowe i komputerowe – to prawdopodobieństwo pomyłek praktycznie nie istnieje. Działanie człowieka ograniczone jest do minimum. Dodatkowo metoda plazmowa nie uszkadza materiału i jego krawędzi, tworząc wysokiej jakości cięcie, które zachowuje swoją gładkość i naturalność. Cięcie plazmą CNC nadaje się do obróbki ogromnej ilości elementów.

Możemy wykonać dowolny element płaski. Jego grubość zależy wyłącznie od grubości blachy, natomiast kształt i przeznaczenie mogą być dowolne. Na zlecenie klientów wykonujemy na przykład: części do maszyn i urządzeń, schody, elementy konstrukcyjne budynków lub mostów.