Zastosowanie plazmy w cięciu stali

Niezależnie od tego, czy chodzi o zastosowanie narzędzia tnącego, które sprawdzi się przy szczególnie wymagających naprawach stalowych obiektów, czy o znalezienie alternatywy dla tradycyjnych urządzeń jak piły mechaniczne czy palniki tlenowe – wszystkie te scenariusze stanowią doskonały powód do zainteresowania się plazmą. Wraz ze wzrostem popularności palników plazmowych nie tylko ich ceny stały się znacznie przystępniejsze, ale coraz więcej firm oferuje swoje usługi w tym zakresie. Warto więc dowiedzieć się więcej o plazmie, aby poznać jej zastosowanie, a także korzyści, jakie ze sobą niesie.

Na czym polega cięcie plazmą?

Cięcie plazmowe to proces, w którym materiały przewodzące są przecinane za pomocą przyspieszonego strumienia gorącej plazmy, czyli elektrycznie zjonizowanego gazu o wysokiej temperaturze. Temperatura wytwarzana w łuku plazmowym może sięgać blisko 30 000°C, co umożliwia szybkie i precyzyjne cięcie wszelkich metali oraz stopów, od miedzi, mosiądzu czy aluminium po stal miękką i nierdzewną. W przypadku tradycyjnych palników tlenowych cięcie zachodzi w wyniku spalania bądź utleniania metalu, który jest poddawany obróbce, dlatego można go stosować tylko do ograniczonej grupy materiałów. Cięcie plazmowe nie opiera się jednak na utlenianiu, a obróbce można poddawać każdy materiał przewodzący.

Do czego wykorzystywane jest cięcie plazmowe?

Plazma stanowi skuteczne narzędzie do obróbki cienkich i grubych materiałów, bez ryzyka ich odkształceń. Zarówno przecinarki plazmowe operowane ręcznie, jak i palniki sterowane komputerowo są w stanie przeciąć blachę stalową o grubości maksymalnie ok. 40 mm. Współczesne przecinarki plazmowe zaopatrzone w systemy CNC są niezwykle precyzyjnymi urządzeniami koncentrującymi energię łuku na niewielkim obszarze, dlatego są w stanie wypalać z blachy elementy o dowolnych, zaprojektowanych komputerowo kształtach. Ze względu na wysoką prędkość i dokładność cięcia przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów eksploatacji, cięcie stali plazmą CNC znajduje szerokie zastosowanie od dużych hal przemysłowych po małe, lokalne firmy. Cięcie plazmowe jest również wykorzystywane przy produkcji i naprawach samochodowych, a także w budownictwie, rozbiórkach i złomowaniu.